Click for English
 

Safranbolu Hakkında

Eski Hükümet Konagi

1904 yılında yaptırılmış, iki katlı görkemli bir taş yapıdır. 1976 yılında yanmıştır. Kültür Bakanlığınca Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılmak üzere restoresi başlatılmıştır. Bulunduğu yer Safranbolu'da "Kale" olarak bilinmektedir.

Demirciler Çarsisi

İzzet Mehmet Paşa Camisi altından geçen Akçasu deresinin iki yakasına kurulan çarşı sıcak ve soğuk demircilik el sanatlarının üretildiği yaşayan tek Lonca çarşısıdır. Bakırcı ve kalaycı esnaf da bu çarşı içersinde çalışmaktadır.

İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan eser, ilçe merkezine 7,5 km uzaklıktadır. İncekaya Köyü’ndeki su kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli görkemli bir yapıdır. Su kaynağından ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110-220 cm genişliktedir. Altındaki Tokatlı Deresi de kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen İncekaya Su Kemeri’nin alt tarafına çeşitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapılmıştır.

Saat Kulesi

Padişah III. Selim’in Safranbolu’lu Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılmıştır. Kare planlıdır, saat
zembereksizdir. Yapı restore edilmiş olup, cuma, cumartesi, pazar günleri geziye açıktır.

Degirmenbasi Su Degirmeni

Bağlar Değirmenbaşı semtindedir. Restore edilmiş olan değirmen hem eski hem de yeni işlevi ile hoş bir geçmiş zaman tanığıdır.

Günes Saati

Avludaki bu saat basit tip yatay güneş saatleri sınıfına girer. Sabah 06.40 akşam 17.20 arasındaki zamanı metal plakanın gölgesine göre gösterir. 19.yy ortalarında yapıldığı sanılmaktadır.

Kazdaglioglu Camisi

Tarihi çarşının girişinde, çok köşeli ve kiremit örtülü kubbesi ile dikkate çeker. Yapım tarihi 1779’dur. Çevresindeki meydana
ismini vermiştir.

Yörük Köyü

Safranbolu’ya 11 km uzaklıktaki bu “Müze Köy”e Safranbolu-Araç karayolu üzerinden gidilmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından 1997 yılında gerçek bir Türk-Türkmen Köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi nedeniyle koruma altına alınmıştır. Safranbolu’nun küçük bir maketidir. 93 eserin tescilli olduğu köyün camileri, çamaşırhanesi ve gezilen konakları Safranbolu turizmine önemli bir hareket ve çeşitlilik getirmektedir.

Uluyayla ve Sarcicek Yaylalari

İlçenin turizmini çeşitlendiren doğal güzelliklerdir. Uluyayla ilçe merkezine 50 km, Sarıçiçek yaylası 8 km’dir. Öte yandan Kirkille Çamlığı, Gürleyik Orman İçi Dinlenme Alanı ilçenin önemli piknik yerlerindendir.

Tokatli, Düzce, Sircali ve Sakaralan Kanyonlari

Safranbolu’ya 13 km uzaklıktaki Düzce Köyü’nin biri girişinde, diğeri Kozcağız Mahallesi’ndeki kanyonlar foto safari ve yaban hayatı koruma alanı olarak düzenlenmiş, bakir bir turizm seçeneğidir.

Kacak (Lütfiye) Camisi

Çarşının Akçasu Mahallesi Kaçak semtindedir. Akçasu Deresi üzerinde kemerler kurularak yapılmıştır. Caminin yapım yılı 1880’dir.

Magaralar

Safranbolu’da bulunan Mencilis (Bulak) mağarası ile Hızar Mağarası Dünya Mağaracılık literatürüne girmiş ve yabancı mağara uzmanlarının sıklıkla ziyaret ettikleri jeolojik oluşumlardır.

Bulak(Mencilis) Magarasi

Bulak (Mencilis) Mağarası, Karabük’e bağlı Bulak Köyü’nün Safranbolu ile sınır teşkil ettiği mağara tabir edilen yerindedir. İlçe merkezine (Çarşı’dan 8,5), Bağlar Değirmenbaşı’ndan 5 km uzaklıktadır.

Mağaranın iki girişi bulunmaktadır. İlk giriş, su çıkışının olduğu bir ağızdan yapılmaktadır. Ancak 30 m sonra bu çıkış bir sifonla sonlanmaktadır. İkinci giriş ise aktif çıkış ağzının arkasında yer alan tepenin solunda fosil bir ağızdan yapılmaktadır. Mencilis Mağarası’nın toplam uzunluğu 2.725 m’dir. Mağarada 3, 5, 11 ve 15 m’lik dört iniş yer almaktadır

Hizar Magarasi

İlçenin Danaköy hudutları içersindedir. Bağlar Değirmenbaşı semtine uzaklığı 5 km.’dir. Mağara yatay gelişmiş ve fosildir. Büyük bir ağızdan girilen mağara bir ana galeri ve iki yan pasajdan oluşmaktadır. Bu mağaraların dışında Uluyayla’da henüz yeterince keşfedilmemiş büyük bir mağara girişi ile ormanın iç kesimlerinde derin çukurluk biçiminde ilginç jeolojik oluşumlar mevcuttur.

Agzikara Magarasi

Harmancık Köyünde bulunan Ağzı Kara Mağarası'da sarkıt, dikit ve diğer jeolojik oluşumlar bakımından farklı bir güzellik ve zenginlik içermekte olup henüz turizme açılmamıştır.

Eski Tabakhane

Çarşının alt ucunda Akçasu ve Gümüş deresinin birleştiği alandaki eski tabakhane bugün sadece ismiyle mevcuttur. Tabakhane mescidi ile yıkık durumdaki tabakhane binası, korunmuş bir iki atölye tabakhanenin son tanıklarındandır.

Ulu Cami (Ayestefenos Kilisesi)

Rumlardan kalan ve 1872 yılında yapılmış eski kilisedir. Çevresindeki Skalion binası (Rum Mektebi) (1863) ile Papazın Konağı ilginç bir külliye oluşturur.

Safranbolu Fotoğrafları

Fotoğraf: Cemil BELDER - Hükümet Binası Fotoğraf: Cemil BELDER -  kayan cocuklar Fotoğraf: Cemil BELDER - arasta çarşısı Fotoğraf: Cemil BELDER - incekaya su kemeri Fotoğraf: Cemil BELDER - havuzlu asmazlar konağı Fotoğraf: Cemil BELDER - köprülü mehmet paşa camii Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - değirmenbaşı / bağlar Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - İncekaya su kemeri Fotoğraf: Cemil BELDER - Havadan Safranbolu Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - incekaya Su kemeri Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - dipsiz göl / konarı Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara Fotoğraf: Cemil BELDER - Safranbolu Genel Manzara

Safranbolu'da Hava Durumu

Döviz Kuru

  • Doviz
    Doviz Alis
    Doviz Satis


Fotograf Galerisi

Safranbolu

Sosyal Medya